Poslech sondy IKAROS-2

Tagged:

Dne 19.10.2008 jsme hned po vypuštění sondy IKAROS-2 poblíž Plzně vypuštěné Tomášem Vlasem OK9TVR Zpočátku po 13.hodině těsně po vypuštění signál sondy nebyl slyšitelný. po 14. hodině jsme zaslechli první signály. To se sonda dostala někdo do okolí Tábora a její signál se již dal rozpoznat na 433.832 MHz mezi místním QRM způsobený provozováním meteostanic v nejbližším okolí na ISM pásmu. Ale i tak se signál dal poznat. Připomíná mně jednu hračku z mládí, která pocházela z CCCP. Byla to jakási umělohmotná průhledná píšťalka na konci byl vylisovaný pták. Když se do této hračky nalilo přiměřené množství vody, zvuk byl hodně podobný jako ze sondy.

Sledovali jsme signály od 14.hodiny asi tak dvě hodinky kdy už sonda vysílala sporadicky, ale celkem dosti silné signály S2-S5. Později už sledování nemělo význam když signály zanikly. Z mapy na Tomových stránkách usuzuji, že let sondy jak je na mapě je velice pravděpodobný i když na přijímací straně jsme neměli směrovou antenu.

Poslal jsem dnes poslechové hlášení se záznamem z mobilního telefonu Tomovi OK9TVR a požádal ho o potvrzení o příjmu QSL lístkem. Díky za zajímavou zábavu, pokud seženu SW na dekódování signálu, podrobíme ještě záznam dalšímu zkoumání.

QTH Třebíč JN79WF
anténa omni UV200 “bílá hůlka”
TRX FT897D

Zdeněk OK2BX