Hodinový oscilátor pro OK0BZR

Tagged:

Přátelé z okolí Žďáru nad Sázavou spustili na 70cm radioamatérský převaděč OK0BZR. Pro mne je to velice dobrý čin a hlavně nápad tento převaděč linkou spojit s OK0BAF, který pokrývá značnou část východočeského území. Tato myšlenka je pro mne tak zajímavá, že jsem se rozhodl tento projekt podpořit.

No a tak přišel problém s hodinovým oscilátorem, který postrkuje procesor řídící jednotku OK0BZR. Konstruktér bere takt hodin 3.579 MHz z DTMF dekodéru a to pro CPU od fy. MICROCHIP není optimální. To se v praxi ukázalo jako sporadické zatuhnutí řídící jednotky OK0BZR. Požadavek na špičkovou hodinovou úroveň je 5V, tak signál z DTMF dekodéru tento parametr nesplňoval. V tomto provozu sice nějak CPU pracoval, ale muselo se použít mechanických časových hodin pro reset celé řídící jednotky.

Na trhu momentálně krystalový oscilátor 3.579 MHz zrovna nebyl k dostání a tak jsem přátelům kolem BZR nabídl moji konstrukci XO 14.318 MHz vydělenou modulem 4. Průběh oscilogramu je na fotce (rozsah 2V/dílek). Požadavek na provedení byl na co nejmenší velikost, proto jsem použil SMD provedení IO 74HC74 viz foto.

V neděli 14.2.2010 byl oscilátor namontovaný do kontroléru OK0BZR.
Držím kamarádům palce a těším se na další spolupráci.