Inovace QRP TRX Libra 40m

Tagged:

Nedávno jsem koupil od přítele z SP desku QRP transceivru LIBRA 40. Byla skoro osazená chyběly jen cívky a několik komponentů. Po hodině práce LIBRA 40 již hrála na pracovním stole. Po doladění vstupních obvodů a nastavení úrovně pro detektor z BFO bylo slyšet dost CW stanic, ale jejich signály byly značně zkreslené. Autor chtěl zřejmě navázat na úspěšné konstrukce s IO MC3362, ale podle mne se moc nepodařila. Tento TRX je postaven na platformě MC3361, který je určen pro FM provoz. MF tohoto IO je sestavená z diferenciálních zesilovačů a limituje už při velmi nízkých úrovních přiváděných signálů ze směšovače. Proto je dobrá citlivost, ale NF signál je značně zkreslený.

Na YOUTUBE, kde byl můj videozáznam vystaven si této nectnosti všiml Patrick TK5EP. Vyměnili jsme si několik e-mailů, ve kterých mně upozornil na silné zkreslování NF signálů u všech CW stanic. Kontaktoval i autora a ten mu doporučil přerušit výstup XF na pinu 5 a výstup XF pustit přímo přes pin 8 do detektoru IO 3361. Úpravu jsem hned vyzkoušel. Z Libry se stala ihned necitlivá ”brambora”. Přidal jsem tedy jeden aperiodicky vázaný MF stupeň s 2SK241, ale i tak se citlivost nezlepšila.

Jediná možnost, jak vylepšit TRX a tím odstranit zkreslení bylo použít novou MF se ziskem aspoň 50 dB a vytvořit i vlastní detektor. Volba padla na tradiční IO MC1350, u kterého se dá pohodlně měnit zisk a na pasivní produkt detektor s diodami.

SchémaSchéma

Po zapájení přídavné desky s novou MF připevněnou na vrchol krystalového filtru, následné propojení signálových vodičů napájení přišel okamžik překvapení. TRX LIBRA hrál CW značky jak plnohodnotný ICOM bez zkresleni. Byli jsme se synem velmi příjemně překvapeni čistotou přijímaných signálů.

Jedna nectnost ale LIBŘE zůstala. Zvýšený šum, který produkuje první směšovač v MC3361, nf filtr a zesilovač. Zkoušel jsem proto snížit zisk v MF, ale to vedlo jen ke sníženi citlivosti přijímače.

Ale i tak je TRX LIBRA o něco lepší, než v původním provedení. Zájemcům o vylepšení proto přikládám schéma úpravy a fotografie.

Originální zapojení

Libra po inovaci MF