Příjem SAQ na VLF

Tagged:

Každoročně na štědrý den pracuje v podstatě již symbolicky švédský historický vysílač SAQ Grimeton na kmitočtu 17,2 kHz. V průběhu roku jsou vysílány i další relace. Poslouchal jsem mimořádnou relaci 5.8.2011. Tento den se konal pohřeb švédského vědce-technika Östen Mäkitalo, který je označován za otce mobilní telefonní komunikace ve Švédsku. Relace byla pojata jako pietní vzpomínka a provozovatel SAQ nepotvrzoval poslechové zprávy.

Vždy mně příjem na VLF velice přitahoval. Proto jsem loni i předloni se snažil relace SAQ poslouchat na RX VOLNA-K, ale bezvýsledně. Volna je v prvním rozsahu málo citlivá a další můj handicap pro příjem VLF je totální absence jakékoliv drátové antény. Proto jsem používal svod od jediné vertikální KV antény GP-7, kterou mám na střeše paneláku.

Po neúspěchu s Volnou jsem letos v lété postavil konvertor VLF/SW podle tohoto pramenu a ihned se dostavil při mimořádném vysílání toužený výsledek. Při příjmu na svod od vertikálu se objevují hvizdy z TV a internetových AP, kterých je po domě přehršle, ale stačí na KV trxu dobře signál filtrovat a je čitelný. Není to sice nic moc, ale jde to.

Signály SAQ jsem v srpnu zachytil pouze na koax od vertikálu, který je na střeše dobře připojený na zemní síť. Z toho usuzuji, že i zemní vodiče na střeše domu jsou pro VLF jakousi anténou s nízkým napájecím odporem a tak paradoxně i to zemnění mě náhodně pomohlo k úspěchu v přijmu SAQ.

Před třemi dny jsem dal na převaděči slovo s Honzou OK2BIU o příjmu SAQ a ten se mně ptal zda používám na vstupu preselektor. Odpověděl jsem že ne a používám pouze širokopásmový vstup do diodového směšovače. Začal jsem proto o tomto přemýšlet a přes noc na štědrý den jsem svůj nápad realizoval.

Jedná se o elektronkový jednostupňový zesilovač se špulkama s indukčností 27 milihenry z armádního výprodeje, které vypadají pro svou velikost jako hrnek od kafe. Tak to vlastně přišlo pod ruku co právě šuplík dal. Přemýšlel jsem, zda mám dát do zesilovače MOSFET nebo JFET. Z hlediska, že se jedná vlastně o NF signál a nepotřebuji zbytečně velký zisk, tak jsem oba prvky zavrhnul právě z důvodu že jsou velice ziskové a tudíž velice “divoké” na zákmity v oblasti UHF. Operáky jsem z šumových důvodů zavrhnul. Vzpomněl jsem si, že mám ještě po otci “památeční” elektronku s prostorovou mřížkou LORENZ LV5 a jako staromilec historické techniky jsem se definitivně rozhodnul pro tuto variantu. Stejné typy elektronek vyráběl Telefunken nebo také Siemens dokonce v českých zemích. Tyto lampičky se používaly v palubních interkomech s anodovým napájením 12,6V, které se bralo přímo se stejnosměrného žhavení. Zapojení a hotový zesilovač je na přiložených obrázcích.

Příjem se značně zlepšil a zesilovač pracuje pěkně bez šumu asi s 10 dB ziskem a šířkou pásma 1200 Hz. Nevýhodou je 30 vteřinová prodleva potřebná pro nažhavení elektronky a v odběru proudu i se žhavením je 250mA. Výhodou je, že pracuje s anodovým napětím 12,6V, tak jako se stejně napájí i tranzistory.

Bastlil jsem celou noc asi do 3:30. Ráno jsem si přivstal v 8h a celé dílko jsem propojil a začal poslouchat. Bohužel po hodině neúspěšného snažení zachytit signál SAQ jsem příjmu zanechal a pomyslel na Menšíkův legendární výrok ve smyslu: “..Paní, celá tato ulice i s tímto psem mně může..” Později na oficiální stránce SAQ stálo napsáno že obsluha nebyla schopna 87 let starý stroj dostat do správných otáček. Zato jsem na nové přijímací soustavě uslyšel RTTY provoz na frekvenci 18,1 kHz UFQE, Matotchkinchar, Russia, 100kW OP rtty 50 hz shift.

Tak to mně kapku zvedlo náladičku, když jsem si procházel záznam z příjmu. Naivně předpokládám, až se podaří technickému personálu v Grimetonu naladit 200kW generátor do správných otáček na frekvenci 17,2 kHz, že nepovedenou relaci SAQ co nejdříve zopakuje.

Přemýšlím ještě o rámové anténě pro příjem SAQ, ale o tom zase někdy jindy..