Poslech SAQ 10.1.2012

Tagged:

Po opravě generátoru SAQ jeho provozovatel oznámil zkušební vysílání 10.1.2012 ve 13.30 UTC. Pro mně to byla přímo “hozená rukavice”.
Přijímací aparatura složená z TRX IC756proII, VLF konvertoru a VF zesilovače byla sestavená hodinu před relací. Zatím jsem poslouchal RTTY relace UFQE na 18.1 kHz s celkem pěkným signálem.

Asi po několika minutách jsem zjistil, že se v konvertoru hřeje výstupní toroidní tráfko v obvodu drainu J310. Chvíli jsem přemýšlel proč se tak děje a pak jsem na to přišel. Prosekl se smaltovaný drát o ostrou hranu toroidu na primárním a také u sekundárního vinutí. Feritové materiály s μr nad 2500 jsou již dobře vodivé. Bohužel, přes feritový materiál teklo asi 250mA. Teplem původní toroid úplně odešel, protože procházejícím proudem se materiál zahřál natolik, že byl překročen Curierův bod a μr se snížilo až tak, že toroid již magneticky nefungoval.

Nové trafo jsem namotal na toroid z úsporné zářivky a na primárním vinutí pro sichr použil izolovaný drát. Tráfko v konvertoru bylo rychle vyměněno a 15 minut před relací je opět vše připraveno a funkční. Po opravě trafa bylo třeba při příjmu zařadit na TRXu 18dB útlum, protože se výstupní signál z kovertoru zlepšil minimálně o 25 dB.

Slyšitelnost signálů SAQ byla 8–10 dB nad šumem. Na svod od GP antény spojenou přímo pro VLF se zemní sítí na našem paneláku to zase nebylo pro začátek tak špatné. Mini whip zkusím při dalším SAQ vysílání.