Stupnice pro DHR3

Tagged:

Jednoho dne za mnou přišel táta, jestli mu neudělám stupnici do měřáku DHR3, který vyráběla Metra Blansko. Na dělání stupnic, jsem před časem objevil program. Chvíli jsem si hrál se zkušební verzi, ale výsledky mě nenadchly a program jsem odinstaloval. Teď jsem měl v plánu, zkusit to v Inkscape-u.

Inkscape je vektorový editor na bázi open source, takže je možné ho zdarma stáhnout a samozřejmě i zdarma používat. Je to první program tohoto typu, který používám, respektivě se v něm učím pracovat. Už se mě v něm podařilo vytvořit pár šablon plošných spojů a návrh svého qsl lístku. Ovšem stupnice byla výzva, protože to není jen pravoúhlá soustava..

Líbí se mě, že editor podporuje i jednotky v milimetrech, takže to co má správné rozměry v editoru, vyjede správně i z tiskárny. Táta naskenoval původní stupnici jako předlohu a já pak měřil a počítal. Udělal jsem si na to jednoduchou tabulku v GCalc, takže to šlo pěkně od ruky. Nakonec jsem i oprášil znalosti matematiky ze začátku střední školy :-)

A jak to nakonec celé dopadlo?

Takto to vypadá na obrazovce:

A takto v reálu:

Comments

Moc pekny Tome, jeste tak

Moc pekny Tome,

jeste tak kdyby se to nekde dalo stahnout. Taky mam jeste krabici DHR....

Ahoj Karel

Karle, diky za pochvalu, taky

Karle, diky za pochvalu, taky to dalo spoustu prace a usili, nez jsem dospel k rozumnemu vysledku. Jinak Inkscape se da stahnout odtud