Zahájení stavby transvertoru pro pásmo 70MHz

Tagged:

Tak nám také v Česku pánové z ČTÚ zkušebně povolili maličký kousíček z pásma 4 metrů, za což jim vřele děkuji. V loňském roce bylo vydáno 20 individuálních koncesí a letos už ČTÚ zvýšil limit na 50. To už bude zajímavé i pro mne, řekl jsem si a začal jsem intenzivně přemýšlet, jak se efektivně dostanu do tohoto nového pásma.

Možností se nabízelo několik. Přes různé předělávky oscilátorů a filtrů ve stávajících zařízeních, stavbě celých nových transceiverů až po transvertory s převodem na KV či VKV pásma.

Vzpomněl jsem si, že mně jednou kdysi dal Marek OK2DL tišťák i s dokumentací na transvertor 144/28 MHz z UKW Berichte podle DK8DD. Moc se mně tenkrát v 90.létech do stavby nechtělo, tak se stále povaloval v šuplíku. Nyní přišla jeho doba.

Rozhodnul jsem se proto postavit na této desce transvertor 70/21 MHz :-)

Toto bylo na začátkuToto bylo na začátku

No, určitě vás napadne proč zrovna na MF 21 MHz. Krystal 42 MHz jsem neměl, ale v armádním výprodeji byl k dostání 48.996 MHz celkem “za pusu”. To že budu ladit s chybou asi 10 kHz mně vcelku nevadilo. Dá se s tím počítat. V první fázi jsem desku “prokovil” dutými nýtky, protože na druhé straně je jen zemnící plocha a kvůli co nejkratším cestám cirkulačních proudů ve VF obvodech. Potom jsem desku očistil a ošetřil pájecím lakem, aby se dalo desku pěkně pájet. Pak přišla na řadu ohrádka z pocínovaného plechu s přichystanými dírami na průchodky napájení a signálové cesty.

Prokovení desky dutými nýtkyProkovení desky dutými nýtky

Na takto připravenou desku se již daly osazovat součástky a další obvody. V originálu autor používá cívkové kostřičky s kryty NEOSID, ale tuto moji desku zplodily “zlaté české ručičky” a také někdo u práce zapřemýšlel. Deska je předělaná na pardubické cívečky a tak bylo po problému s NEOSIDY a jejich sháněním. Navíc se s pardubickými kostřičkami pracuje bezproblémově, jejich vinutí a výpočty rezonancí už mám docela zvládnuté. Takže ještě jednou děkuji Markovi za ušetřenou práci s deskou tištěného spoje.

Zapájení nýtků a desky do plechové ohrádkyZapájení nýtků a desky do plechové ohrádky


Pokračování další části