Dokončení stavby transvertoru pro pásmo 70MHz

Tagged:

Když jsem transvertor konečně osadil, začalo nastavování a měření TX traktu rozmítačem. Nastavená křivka propusti je vyfotografovaná na obrázku:

Dlouhá expozice sice obrázek rozmázla, ale to podstatné je vidět. Značka je bohužel v rastru 10 MHz a ta na vrcholu křivky je vytoužených 70 MHz.

Osazený a rozchozený budič, srdce celého transvertoru je tedy na světě:

To už mně opět zvedlo pracovní elán a pustil jsem se do mechanické práce. Krabička, která byla po ruce a moc se mně líbila. Pochází z nějakého staršího modemu. Dostala hliníkový čelní a zadní panel, dno jsem vymyslel tradičně z kuprextitu. Jednostranně plátovaná deska s fotocitlivou emulsí ponese budič a filtr s reflektometrem, PA bude “bydlet” přichycený na zadním panelu spolu s PL konektory, ochranou pojistkou a přívodním konektorem pro napájení 13V. Z desky jsem odstranil louhem fotocitlivou vrstvičku, která už byla stará aspoň 22 let a nebyla již funkční. Po oschnutí jsem Cu plátování ošetřil kalafunou rozpuštěnou v acetonu a nechal pořádně zaschnout. Potom jsem v desce na levé straně vyříznul otvor v půdorysu transvertoru a tento do desky zapustil a v několika místech spájel desku přímo s ohrádkou. Další postup je vidět na obrázcích.

Spodní deska je přichytnutá k bočnicím kuprextitovým páskem a pak prošroubovaná pěti šroubky se zapuštěnou hlavou do obou panelů. Celá konstrukce spodní desky a bočních panelů se dá pohodlně vyjmout s plastové skříňky a tak se dá pohodlně pracovat i na desce tištěného spoje budiče zespodu. Panely jsou rozepřeny dvěma tyčkami, to je patrné z finálního obrázku.

Filtr harmonických pochází z TXR210 Sněžka a dobře se osvědčil. Zapájel jsem ho do ohrádky a osadil, v reflektometru nejlépe vycházely schotky diody z CATV konvertoru CTPB34A a měřido s citlivostí 100 uA. Tím vzniknul i dobrý reflektometr i se stejnosměrnou indikací připojené antény. Tento signál je použitý pro zapínání bázových stabilizátorů a tak je jištěný PA tranzistor proti zavysílání si do odpojeného výstupního konektoru bez antény.

Zde je vidět už definitivní rozložení jednotlivých bloků v krabičce a osazený filtr s reflektometrem. Malý filtr uprostřed jsem nepoužil, tam jsem vložil místo něj útlumový článek. Výstupní signál o úrovni 18 dBm je tedy dostačující k vybuzení PA.

PA pochází z VR21, který jsem koupil za “mrzký peníz” na setkání v Holicích. Následovalo linearizování všech tří tranzistorových stupňů, které jsem opsal od OK1VM včetně provedení SMD. Napájení desek proudových stabilizátorů +5V je spínané přes výstupní anténní relé a dodatečný stabilizátor 7805 je umístěný mimo PA. Provedení stabilizace bázi pro svoji velikost už ani nejde vymyslet a také udělat jinak. Původní stabilizátor napětí pro napájení prvního tranzistoru jsem ponechal, dá se také takto pohodlně regulovat zisk prvního stupně, ale pozor na zhoršení linearity. Já mám nastaveno na maximum, což je asi 10V. V kolektoru posledního tranzistoru KT920V jsem zvětšil kapacitu, původně byl PA laděný někde okolo 80 MHz. Ostatní kapacity ale i odpory v bázích jsem ponechal. Jen “vyletěly ven” dvě původní tlumivky na dvojité feritové trubce a nahradil jsem je v obou stupních tlumivkami novějšími 5,6uH zapojené přímo z bází obou stupňů se stabilizátory na novém tišťáku PA. Možná bude vhodné do napájení vložit i elektrolytický kondenzátor pro vychytání modulačních špiček. Vše co jsem upravil je pěkně vidět na dalších obrázcích.

Detailní pohled na přidané stabilizátory proudu bází u obou KT920 tranzistorů. Na další fotografii je vidět umístění teplotních čidel 1N4148.

Takto vypadá hotový transvertor na 70 MHz shora

Hotový transvertor pro 4 metry je “oblečen v kabátě” a zaklíčovaný na “plný kotel” nebo spíš jen na “kotlík”. Maximum použitelného výkonu je zhruba 10W.

Zkušební vysílání, poslouchal OK4BX na scanner ICOM R10. Live video najdete na jiném místě tohoto blogu. Vše tedy funguje jak má a hurá na první QSO!!!

První legendární spojení bylo uskutečněno s členem KOJOT teamu OK2POI za 59! Pečlivá práce se vydařila a všechno chodí, tak jak jsem si představoval. Jirka ještě domlouval Matěje OK1TEH, ale toho jsem bohužel z Prahy už neslyšel.

OK2BX V AKCI..


Předchozí díl