Druhý transvertor na 70 MHz - OE9PMJ

Tagged:

Po loňském zkušebním provozování vlastnoručně vyrobeného transvertoru, jsem rozhodnul procvičit se a postavil jsem si jiný kus. Jako základ posloužila deska PCB konstrukce OE9PMJ a klasicky linearizovaný “veverkový” PA. Desku transvertoru jsem osadil a místo NEOSIDových cívek jsem použil cívky s kotřičkami z poslední produkce TESLY.

Nevýhodou proti zmíněným kostrám je válcové tělísko bez komůrek, které mají NEOSIDy vylisované a vinutí je celkem dobře fixované. Výhoda je v tom, že se dá dosáhnout vyšší Q a kryty koster jsou dobře pájitelné. Ostatní součástky jsem použil skoro původní až na oscilátor, kde místo krystalu 42 MHz jsem použil 5V TTL XCO 42 MHz co leželel v šuplíčku. Důvodem byla malá stabilita XO a ještě k tomu jsem se nemohl dostat přesně na QRG 42 MHz. XO kmital tak 9–10 kHz pod žádaným kmitočtem. Prostě to nešlo i s použitím krystalů 14 MHz, které jsem rozkmitával na 3. harmonické. Rozptyl frekvence byl tak značný, že jsem bez rozpaků použil TTL XCO. Úroveň asi z 1.4V RMS jsem upravil vazebním kondenzátorem přímo do source J301. Neměl jsem pro oddělovač BFW93, tak posloužila BFR96tka. Nyní když se zahřeje TTL XCO, ukazuje stupnice TRXu přesně o 1 kHz výše a to je přijatelnější, jak počítat s chybou třeba 9,5kHz.

Přijímací strana transvertoru se podařila bez problémů rozchodit, ale TX cesta má příliš mnoho zisku na to, abych čistě vybudil veverkový PA, který potřebuje méně jak 10mW vstupního signálu. Proto jsem do vstupu PA zařadil 3dB útlumový článek a těsně za směšovač v tranvertoru jsem dal také útlum 6dB. I tak dual mosfet s výstupní BFRkou dělaly ošklivé divy tak, že jsem musel přikročit k protikmitací “léčbě” ferity a odpory. To výrazně pomohlo a tak je hlavní produkt čistý a nezkreslený.

Přestavba PA z VR21 probíhala stejně jako minulý rok, ale při použití původní LPF s výstupním relátkem jsem tuto propust předělal na tří obvodovou. Nemohl jsem dosáhnout s původní propustí požadované impedance 50 ohmů, i když konstruktéři v TESLE se o to asi celkem hodně snažili. Rovněž jsem snížil kombinaci “houpacích” odporů v poslednim stupni PA z 0,5 ohmů na 0,17 přidáním 2ks 0,47 ohmů. Zde také měřím i kolektorový proud. Buzení transvertoru mám v úrovni 0 dBm a snižuji jej před SBL-1 o 20 dB. Budím opět TS50tkou s vyřazeným PA a koaxiální “objížďkou” přímo v TCVR. Jde z toho lepší signál a spálím tak méně elektriky..

Podařilo se mně transvertor rozchodit začátkem června a hned jsem “lámal” jedno QSO za druhým, ve většině případů stanice, které jsem měl dělané již z minulého roku. Takže nic moc, letos neočekávám velký přírůstek nových stanic v pásmu 4m.

Comments

Ahoj, stavím to samý, nějak

Ahoj, stavím to samý, nějak mi to teda trvá. Oscilátor mám s krystale:
http://ok1cjh.nagano.cz/Technika/XVRT_70_MHz/P1010185.jpg
Je to krystal na sériové rezonanci a podařilo se to naladit na přesně na 42 MHz.
Nejřív se mi nedařilo, ale po tom, co jsem přidal k L11 o jeden závit víc, tak to začlo kmitat dobře. BFW93 jsem koupil v TME.
Honza, OK1CJH